Zimné alebo celoročné pneumatiky?

Tóth Dorottya

Kvôli zmenám poveternostných podmienok sa musíme ubezpečiť, že máme správne pneumatiky, či už zimné, letné alebo celoročné. Aký je rozdiel medzi zimnými a celoročnými pneumatikami? Výrobcami odporúčané celoročné pneumatiky sú akýmsi prechodným riešením.

Kedy sa by ste si mali kúpiť celoročné/all season pneumatiky?

Jedna z výhod spočíva v nízkych nákladoch. Lacnejšie riešenie ako nákup letných alebo sady zimných pneumatík. Je to však iba krátkodobé riešenie.

Väčšina predaných nových automobilov je vybavená pneumatikami pre viacúčelové použitie. Ak chceme stručne a výstižne definovať celoročné pneumatiky, mohlo by to byť: celoročná pneumatika, ktorá nie je dobrá pre všetko. Vodiči sa často pýtajú, či by si mali kúpiť zimnú alebo cedloročnú pneumatiku? Odpoveď je jednoduchá a ja vám to teraz prezradím.

1615732519 zimne.v.lete

Kedy by ste si mali kúpiť celoročné/ all season pneumatiky?

Celoročné pneumatiky sa oplatí kúpiť, ak ich používate v krajine, kde je v zime menej chladu, menej snehu a viac dažďov. Profil pneumatiky je bližšie k letným pneumatikám ako k zimným, ich dezén nie je príliš zdôraznený. Vďaka tomu sa budú správať podobne ako letné pneumatiky na snehu a ľade. To znamená zlé rozbiehanie, zlé brzdenie a zatáčanie. Brzdná dráha je príliš dlhá a ešte trochu zvýši spotrebu paliva. Jednou z výhod štvorročných pneumatík je, že si zachovávajú svoje zloženie pri nízkych teplotách v porovnaní s letnými pneumatikami, ktoré tvrdnú pod 0 stupňov Celzia. Ďalšou výhodou je, že ho nemusíte sezónne meniť, nemusíte sa starať o jeho uskladnenie.

Na Slovensku je zimné počasie rôznorodé, ale je tu menej snehu a na cestách je často ľad a plechový dážď, takže zimné pneumatiky dosahujú maximum, zatiaľ čo zmiešané pneumatiky zostávajú na menej zasnežených cestách. Záverom je, že celoročné pneumatiky sú dobré v zime, keď nie je sneh alebo ľad. Ak je povrch vozovky pokrytý snehom, nevyhnutne potrebujeme zimné pneumatiky.

 

 tel2

Ako rozpoznáme all seasen / celoročné pneumatiky? Celopročné pneumatiky majú označenie M + S alebo M / S, chýba však snehová vločka alebo označenie pre horské oblasti (k dispozícii iba pre zimné pneumatiky). Cena celoročných pneumatík sa pohybuje medzi zimnými a letnými pneumatikami. Zimné pneumatiky sa odporúčajú používať pod 7 ° C a kremík v nich má za následok optimálnu tvrdosť pri nízkych teplotách. Používate zimnú alebo celoročnú pneumatiku?

news 01 19

nano-tyre.sk
kosar icon
Pneumatiky WEBSHOP

tyre-test.org Testy pneumatík,
recenzie od skutočných používateľov
tire icon tyre background