Čo znamenajú čísla na pneumatike?

Tóth Dorottya

Čo znamenajú čísla na bočniciach pneumatík? Nie každému je jasné, čo má pri kúpe pneumatík hľadať a ktoré číslo čo zakrýva. Náš popis poskytuje v tomto bludisku malú pomoc.

  Cuprinsul:

 1. Rýchlostný index:

kep1

205: šírka dezénu pneumatiky v mm. V našom príklade je pneumatika široká 205 mm

55: označuje profilový pomer, tj percento výšky a šírky profilu. V našom príklade je výška behúňa 55% šírky behúňa pneumatiky. Čím je tento pomer nižší, tým je bočná strana pneumatiky nižšia.

R: toto je vnútorná konštrukcia pneumatiky. R znamená radiálna pneumatika. Dnes je takmer každá pneumatika v obehu radiálna. To znamená, že textilné vlákna jatočného tela prebiehajú od jedného drôteného krúžku k druhému.

16: to znamená vnútorný priemer pneumatiky, to znamená výška ráfika. Toto je vyjadrené v palcoch. V našom príklade je teda priemer 16 palcov.

94: toto je index nosnosti. To ukazuje maximálne zaťaženie, ktoré pneumatika vydrží, keď je nahustená na maximálny bezpečnostný tlak.

Odpoveď: Toto je rýchlostný index, ktorý zobrazuje maximálnu rýchlosť, pri ktorej je pneumatika certifikovaná tak, aby vydržala zaťaženie s úplnou bezpečnosťou. Indexy rýchlosti sa pohybujú od A (najnižšia) do Y (najvyššia).

 • Q: 160 km/h
 • R: 170km/h
 • S: 180 km/h
 • T: 190 km/h
 • H: 210 km/h
 • V: 240 km/h
 • ZR: > 240 km/h
 • W: 270 km/h
 • Y: 300 km/h

Tabuľka indexu nosnosti: Maximálne zaťaženie, ktoré pneumatika vydrží, keď je nahustená na maximálny bezpečnostný tlak.

kep2

Rýchlostný index:

Rýchlostný index udáva maximálnu povolenú rýchlosť pneumatiky. Je veľmi dôležité, aby ste nepoužívali pneumatiku s rýchlostným indexom nižším, ako je odporúčané výrobcom. Rýchlostný index musí zodpovedať hodnotám odporúčaným výrobcom. Z bezpečnostných dôvodov sa montáž pneumatík s rýchlostným indexom nižším, ako sú hodnoty špecifikované výrobcom, neodporúča.

Príklad: T rýchlostný index T rýchlostný index znamená, že maximálna rýchlosť pneumatiky môže byť 190 km / h.

Čo znamená mať na pneumatike „ZR“ alebo „VR“ namiesto „R“? Indexy VR alebo ZR naznačujú, že k veľkosti pneumatiky je pridaný rýchlostný index, čo znamená, že pneumatika môže jazdiť pri nasledujúcich maximálnych rýchlostiach pri maximálnom zaťažení: VR - do 210 km / h, | ZR - do 240 km / h.

Príklad: 225/45 ZR17 91 V takom prípade označenie 225/45 ZR17 91 naznačuje, že táto pneumatika môže pri plnom zaťažení jazdiť rýchlosťou 210 km / h pri maximálnej rýchlosti 270 km / h.

nano-tyre.sk
kosar icon
Pneumatiky WEBSHOP

tyre-test.org Testy pneumatík,
recenzie od skutočných používateľov
tire icon tyre background