Čínské pneumatiky konta výrobcovia známých pneumatiky

Tóth Dorottya

Možno už neexistuje oblasť obchodu, do ktorej by čínski výrobcovia ešte nevkročili. Výnimkou nie je ani pneumatikársky priemysel. Číňania sú väčšinou známi tým, že vyrábajú chudobnejšiu, ale oveľa lacnejšiu verziu všetkého. Výhrady k nim sú kvôli tomu, a to isté platí aj pre pneumatiky. Pri rozoberaní témy sme narazili na množstvo článkov z posledných 10 rokov, ktoré všetky varujú pred pneumatikami čínskych výrobcov.

Čínské pneumatiky konta výrobcovia známých pneumatiky

Zložité výsledky testov, bežné výrobné chyby, krátka záruka. Takto by sme mohli zhrnúť recenzie zákazníkov. Zároveň si tiež uvedomujeme, že žijeme vo svete, kde si v skutočnosti nie každý môže dovoliť vysoko kvalitné pneumatiky od veľkých výrobcov pneumatík!

pneus_chinois_moins_chers_a

Akí by mali byť ľudia, ktorí chodia v týchto topánkach? Zdá sa, že zatočíte kockou, zlepšíte kvalitu čínskych pneumatík alebo zostanete u známych a osvedčených značiek? Aká je na tom pravda? Tentokrát o tom budeme diskutovať.

olcso-szek

Laufenn, Riken, Rotalla, Taurus, Saetta? Len vymenujem niekoľko bez nároku. Nie sú to skutočne slávni výrobcovia, hoci za nimi stoja seriózne spoločnosti: Hankook, Michelin a Bridgestone. Čo by mohlo byť dôvodom, prečo veľkí materskí výrobcovia prémiovej kategórie zakladajú menšie dcérske spoločnosti z hľadiska rozpočtu a strednej triedy? Má to niečo spoločné s rozmáhajúcim sa rozširovaním čínskych pneumatík? Nedá sa presne povedať počet čínskych značiek dovezených do Európy. Na základe odborných posudkov môžeme hovoriť o viac ako 300 výrobcoch. Medzi najznámejšie patria LingLong, WanLi, Blackstone, Goodride alebo Infinity, na trhu sa však mesačne objavujú noví výrobcovia.

 

pneus_chinois_securite_a

Bolo to z jednoduchého dôvodu, že výroba pneumatík v Číne je čisto marketingovým problémom. Výrobcovia zvyčajne vyrábajú pre iné značky, a nie pre svoj vlastný predaj. Pneumatiky čínskeho pôvodu sa nepochybne stanú atraktívnejšími ako tovar, pretože sú o 20 až 50% lacnejšie ako konkurenčné prémiové značky. Okrem toho sú veľmi ľahko prístupné, pretože je možné ich zakúpiť na maloobchodných webových stránkach bez ďalších okolkov. Našli sme internetový obchod s predajom pneumatík, kde viac ako 25 značiek z 83 výrobcov je čínskych.

SAILUN

Po komplikácii zvyčajne nasleduje indikátor výkonu. Je to preto, lebo z výsledkov testov ADAC vyplýva, že hodnotenie priľnavosti za mokra je nielen nižšie ako hodnotenie od ostatných výrobcov čínskeho výrobku, ale niekedy je aj život ohrozujúce.

Podiel prémiových a budget (lacných) pneumatík na európskom trhu

Na trhu s pneumatikami je z komerčného hľadiska zvykom rozlišovať tri kategórie: budget, stredná a prémiová. Pokiaľ ide o osobné automobily, podiel európskych prémiových pneumatík po celé roky presahoval 50 percent, v porovnaní s minulým rokom to bolo 52 percent. Je zaujímavé, že druhý riadok predstavuje iba 20 percent predaja, pričom v súčasnosti sa predáva oveľa viac prichádzajúcich značiek - minuloročný údaj bol 28 percent. Šírenie rozpočtových značiek na úkor druhého riadku je proces už roky. Príjemným výsledkom tohto javu je, že nové pneumatiky, ktoré sú ponúkané za výrazne nižšie ceny ako doteraz, dali protekcii protektorované pneumatiky a sú tiež vážnou konkurenciou pre obrat použitých pneumatík.

Príchod čínskych pneumatík v Európe vyvolal práve tento významný 28-percentný trh. Je dokázané, že ide o najmenej ziskový segment, ale pokles predaja mal stále negatívny vplyv na tradičných výrobcov pneumatík. Pretože ide o neustále sa rozširujúci segment trhu, ktorý čínske pneumatiky na dovoz začali vyvlastňovať, niekoľko veľkých spoločností považovalo za užitočné venovať sa nižším kategóriám dôraznejšie ako doteraz.

14507872_s

Aj keď obchod s pneumatikami nižšej triedy neprináša veľký zisk, je výhodnejšie vyvíjať, vyrábať a distribuovať pneumatiky vyššej triedy. Tým sa zvyšuje ziskovosť skupiny ako celku. Rozvinutejšia sieť predajcov a lepšia znalosť trhu sú výhodami veľkých hráčov, ktorým čínske nové značky zatiaľ nemôžu konkurovať.

 

Zmysel existencie značiek tretej úrovne

Zavedeným výrobcom teda nezostáva nič iné, ako vymýšľať značky tretej a štvrtej línie.

Spoločnosť Hankook úplne obetovala svoju vlastnú bývalú vstupnú značku Kingstar, ktorá sa tiež vyrába v Číne. Spoločnosť Bridgestone tiež stiahla pneumatiky Dayton a nahradila ich značkami Laufenn a Saetta.

mich_1

Stratégia spoločnosti Michelin je zaujímavá. Ponechala si svoje existujúce značky a predáva presne ten istý výrobok pod rôznymi značkami na rôznych čiastkových trhoch. Pneumatiky pod značkami Sebring, Taurus, Kormoran, Tigar a Riken sú mimochodom identické a vychádzajú z predpokladu, že maďarský zákazník bude dôverovať výrobku značky Taurus skôr ako napríklad Linglong.

 

A tí, ktorí sa nezúčastňujú na treťom type stretnutia

V hre nie sú tri veľké prémiové spoločnosti, Pirelli, Goodyear a Continental. Prvá menovaná sa vždy sústredila na vlastnú značku a jej cieľavedomý rozvoj, druhé dve, hoci sú prítomné v kategórii budgetových pneumatík, neklesli na cenovú úroveň čínskych pneumatík štvrtej rady a ponechali si svoje produkty tretej rady - Goodyear Debica a Sava a Continental celý rad ďalších, od Maboru cez Viking až po Gislaved a u nás populárny Barum.

laufenn

Aké sú však tieto pneumatiky s pozoruhodným zázemím značky a výrobnou technológiou, ktoré sú napriek tomu cenovo veľmi dostupné? Naozaj ponúkajú spoľahlivejšiu kvalitu ako Číňania? Výrobcovia sa predsa snažia udržať tajomstvo toho, čo robí pneumatiku lacnou! "Vystrihli materiál!"

Skeptici zvyknú používať toto zlovestné zvolanie. Niektorí ľudia prisahajú, že kupujú treťotriednu značku od prémiovej značky, pretože na výrobe oboch sa podieľa rovnaká firemná kultúra. A majú úplnú pravdu! Koniec koncov, práve vďaka týmto základným znalostiam sa lacnejšia pneumatika od renomovaného výrobcu líši od čínskej pneumatiky!

 

Prečo je Laufenn lacnejší ako Hankook?

Ak sú však princíp výroby, výber dodávateľov a kontrola kvality podobné a na surovinách sa nešetrí, prečo je Laufenn lacnejší ako Hankook? Z veľkej časti preto, že nepoužívajú najnovšie výrobné metódy, ani inovácie v štruktúre kostry, ani dôkladný 3D dizajn vzorovacích blokov. Namiesto toho sa na výrobnú linku vrátil proces spred 15-20 rokov. 

Dnešná moderná guma je výrazne ľahšia a má výrazne nižší valivý odpor ako jej predchodca z konca 90. rokov. Jedinou chybou, alebo ak chcete, slabinou príbehu je, že je vhodné myslieť na treťoštvrťové pneumatiky ako na film Petra Gothára Zastavený čas. V tomto prípade sa čas z hľadiska technologického prevedenia skutočne zastavil. 

Nemá zmysel viesť dlhé debaty o tom, či je to skutočná nevýhoda vo svete, kde retro zažíva renesanciu v podobe množstva historických vozidiel, rovnako ako nové inovatívne revolúcie v podobe Porsche Cayenne alebo Alfy Romeo Giulia. 

Tím Nanotyre je opäť toho názoru, že pri kúpe pneumatík sa výber kategórie odvíja od individuálnych potrieb a finančných hľadísk.

mgbmx5-07

Pokiaľ však ide o kvalitu konkrétnych modelov, obraz nie je jednotný. Výsledky testu ukazujú len jeden aspekt celkového obrazu, ale majitelia a používatelia ho teraz hodnotia globálne: nesústreďujú sa na jednotlivé funkcie, ale na to, či urobili celkovo dobrú kúpu. Medzi kritickými pripomienkami sa opakovane objavuje rýchle opotrebovanie, v niektorých prípadoch hluk a pomerne vysoká spotreba v dôsledku zastaranej kostry, ale len málo ľudí sa sťažuje na pocit bezpečnosti. 

Ako distribútor by sme chceli zdôrazniť, že na rozdiel od mnohých ázijských značiek, lacné pneumatiky univerzálnych značiek pochádzajú z reálnych zásob a majú úplne konzistentnú kvalitu, pričom záručný servis materskej spoločnosti je najlepším vodítkom v prípade problémov.

 

Sursă:

abroncs.blog.hu

nano-tyre.sk
kosar icon
Pneumatiky WEBSHOP

tyre-test.org Testy pneumatík,
recenzie od skutočných používateľov
tire icon tyre background

Odporúčame vám