RunFlatové pneumatiky, pneumatiky odolné proti defektu; Áno alebo nie?

Tóth Dorottya

Pri kúpe zimnej alebo letnej pneumatiky už mnoho majitelov automobilov si vyberá RunFlatové pneumatiky.  Tento typ jednoznačne zaručuje väčší pocit bezpečia. Modely odolné voči chybám sú navrhnuté tak, aby poskytovali ochranu a dodatočnú mobilitu v prípade defektu, avšak existuje niekoľko faktorov, ktoré by si mali budúci majitelia pred zakúpením uvedomiť.

run flat pneumatiky

Odborníci spoločnosti Hankook pomáhajú našim čitateľom zorientovať sa v téme

  1. Všeobecné informácie o RunFlatových pneumatikách: Táto technológia nie je navrhnutá tak, aby odolala nekonečnému poškodeniu pri rýchlosti 80 km / h. To môže stačiť na to, aby ste svoje vozidlo odviezli domov alebo do servisného strediska. Pretože v prípade pneumatík odolných proti prepichnutiu prevezme hmotnosť pneumatika pri strate vzduchu, jej štruktúra sa pri ďalšom použití neustále oslabuje. Preto tieto pneumatiky nemožno opraviť, musia sa vymeniť. Jednou zo základných požiadaviek na montáž pneumatík odolných proti defektu je, aby bolo vozidlo vybavené systémom monitorovania tlaku v pneumatikách (TPMS). Majiteľ si až zo signálu zo senzora všimne, že nastal problém, a môže takto tvarovať trasu.
  2. Výhody: Defekt nikdy nepríde v pravý čas, určite nás dobehne v najväčšej horúčave alebo prívalovom daždi, keď sa ponáhľame. A samozrejme nie je isté, či máme rezervné koleso, alebo ak máte, tak či ich viete bez pomoci vymeniť. V takom prípade je možné použiť pneumatiku run-flat.

  3. Nevýhody: Primárne cena. Pneumatiky odolné proti defektu sú asi o 20 až 30 percent drahšie ako ich bežné náprotivky. Majú tiež o niečo vyšší valivý odpor, pretože zosilnené časti zaisťujú vyššiu hmotnosť. To môže rádovo viesť k ďalšej spotrebe 1 - 2 percenta.

defekttűrő2

Odborné informácie

  • Všetky štyri pneumatiky musia byť odolné proti defektu, rovnakej značky, rovnakého dezénu, správnej veľkosti, najlepšie s továrenským označením.

  • Výrobcovia vozidiel stanovujú pre tieto pneumatiky vysoký tlak vzduchu (až 3 bary). Nemali by ste sa od toho odchýliť.

  • Z dôvodu normálneho opotrebovania sa odporúča vymeniť štyri nové pneumatiky za účelom výmeny.

  • Ak je potrebné vymeniť iba dve pneumatiky, držte sa pôvodnej značky a behúňa. Je to nevyhnutné, pretože elektronika riadenia stability v týchto vozidlách je veľmi citlivá. Medzi jednotlivými značkami pneumatík sa môžu vyskytnúť určité odchýlky v obvode valenia, ktoré elektronika vníma ako šmyk a neustále zasahuje.

  • Pneumatiky odolné proti defektu nie je možné opraviť. Keď urobia svoje, nezabudnite si kúpiť nový, pretože bez vzduchu - oveľa pomalší ako bežné pneumatiky -, ale tiež sa pokazia.

 

nano-tyre.sk
kosar icon
Pneumatiky WEBSHOP

tyre-test.org Testy pneumatík,
recenzie od skutočných používateľov
tire icon tyre background